Boomer som, ale snažím sa držať s dobou krok!
Foto David Nef

Už roky je moderátorskou hviezdou najväčších rádií, preslávil sa v duu Těžkej Pokondr a vídame ho ako hádača v obľúbenej televíznej show Inkognito. A nový svet sa pred Milošom Pokorným otvoril v podobe stále populárnejších podcastov. Obľúbený je jeho Boomer Talk, najnovšie glosuje život okolo seba v programe Lepší už to nebude, a to spoločne so šéfkuchárom Zdeňkom Pohlreichom a moderátorom Patrikom Hezuckým.
Povedzme si, čo hovorí definícia boomera: Ide o označenie pre zatrpknutých, starých internetových užívateľov, ktorí majú potrebu neustále kritizovať mladších užívateľov za ich odlišný prístup a záujmy. A teraz, Miloš, povedzte: Považujete sa za boomera?
V podstate, hej. Teda takto: Nie duchom, to si myslím, že sa stále snažím držať krok s dobou, ale vekovo jednoznačne.
Najviac slávy ste zbierali s duom Těžkej Pokondr aj ako moderátor na prestížnych rozhlasových staniciach, kde uvádzate relácie dodnes. A teraz ste k tomu pridali aj podcasty. To vyzerá, že to s tým boomerom nebude také horúce, pokiaľ ide o nové technológie…
To vyzerá, ale v niektorých technických veciach naozaj nie som taký zdatný, ako napríklad moja sedemnásťročná dcéra. Ja, keď potrebujem niečo urobiť na mobile, tak je to pre mňa skôr otázka večerného posedenia, kým pre moju dcéru je to otázka pár sekúnd. Takže pravda je taká, že tu som boomer stopercentný. Na druhú stranu sa snažím všetky tie nové veci okolo seba vnímať, pretože keď to človek prestane robiť, tak je to zle.
A so sociálnymi sieťami ste kamarát?
Ja ich používam viac-menej pracovne. Vzhľadom na to, že mám podcast Boomer Talk, tak dávam na „socky“ napríklad to, akých hostí som si pozval. Nikdy ma ale nebavilo dávať tam veci zo súkromia. To len úplne výnimočne, alebo keď je to dobrý fór. Uvediem príklad. Keď som bol v Karlových Varoch na festivale, a bol tam aj herec Russell Crowe, tak vyšla v Blesku jeho fotka. A ja som mal svoju fotku, kde som bol zachytený z rovnakého uhla. Boli to skoro identické fotky, a tak som ich obe zverejnil a napísal: A tak je to vonku, ja a môj nevlastný brat. V tomto duchu ma to baví.
Kedy Vás napadlo, že pôjdete točiť podcast?
To bola náhoda. Keď som bol v predchádzajúcom rádiu a predlžoval som zmluvu, tak jej súčasťou bolo, že k tomu mám pridať aj podcast. Najskôr som si myslel, že robiť ďalší podcast je zbytočné, no ale teraz bude mať Boomer Talk svojho stého hosťa, bude ním Karel Šíp.
Je podcast iná disciplína ako moderovať v rádiu?
My sme sa o tom nedávno bavili s Patrikom (Hezuckým, pozn. aut.), pretože každý deň vysielame, že je to pre nás čiastočne veľmi podobná disciplína. Snažíme sa to robiť takým rádiovým spôsobom, akurát bez muziky. Je dôležité, aby to malo tempo, aby to nebolo dlhé, pretože dnes je ten čas limitujúci a musíte človeka zaujať hneď v prvých minútach, alebo vás, ako sa hovorí, odpáli. Ale oproti rádiu sa môžete pohrať s dĺžkou toho podcastu, prispôsobiť sa téme, a hlavne poslucháči si ho môžu vypočuť, kedy oni majú čas. Čo je tiež dosť určujúce.
Ja, keď potrebujem niečo urobiť na mobile, tak je to pre mňa skôr otázka večerného posedenia, kým pre moju dcéru je to otázka pár sekúnd.
Napriek počiatočnej nedôvere k ďalším podcastom ste nedávno pridali ďalší. Naň ale nie ste sám, tvoríte ho spoločne s kuchárskym guruom Zdeňkom Pohlreichom a spomínaným moderátorským kolegom Patrikom Hezuckým. Ako to celé vzniklo?
Jednoducho. Zdeněk mi jedného dňa poslal článok o tom, ako influenceri zarábajú peniaze len tým, že natáčajú podcasty. K odkazu pripísal vtipný komentár, ktorý končil vetou: Je to vôbec možné? Dnes sa dajú peniaze zarobiť bez toho, aby človek vôbec musel opustiť dom… Začali sme si z toho robiť žarty a prebehla medzi nami letmá zmienka o tom, že by to bol celkom fór urobiť taký anti-youtuberský anti-podcast, kde by sme glosovali dnešný svet z pohľadu starnúcich chlapíkov, ktorí sa síce niektorým veciam zo súčasnosti môžu podivovať, ale zároveň ich vnímajú tak, že sa svet jednoducho vyvíja. Keby som to mal sumarizovať: Ja vykopávam témy a vediem debatu, Zdeněk glosuje a Patrik komentuje bez prípravy, a všetci do istej miery improvizujeme. Takže skrátka podcast pre starších zrelých mužov. Ale nielen pre nich. Aj ženy a deti sú vítané.
Ako ste sa k sebe so Zdeňkom Pohlreichom dostali?
Poznáme sa už veľmi dlho. Mnohokrát bol u mňa hosťom v štúdiu, v živom vysielaní, a vždy som sa zaujímal o jeho prácu. Napriek tomu ma zaskočil, keď s myšlienkou na spoločný podcast prišiel. Na samom začiatku som jeho zámer nepochopil, až neskôr mi došlo, že ho baví sledovať dianie a rozprávať sa o tom, navyše vtipným spôsobom, vďaka jeho špecifickému druhu humoru. Keď to zhrniem, celé to vzniklo tým, že sme si vymenili pár SMS, dali sme si kávu a rozprávali sa. Až neskôr mi došlo, že by sa celé tie naše rozpravy dali nejako uchopiť. Tá myšlienka ma začala baviť, a potom sa do toho všetkého priplietol Patrik. Čo bola tiež náhoda – mal som ho na svojom vstupe v rádiu, rozprávanie nám spolu šlo, prišli skvelé poslucháčske ohlasy. A Patrik potom za mnou prišiel, či spolu niečo nevymyslíme. A bolo to.
Prečo ste zvolili názov Lepší už to nebude?
My rozhodne neplačeme nad tým, že sme zostarli, ba naopak! Vieme, koľko máme rokov, ale zároveň nás baví byť, máme radi normálny život. A práve preto sme podcast nazvali Lepší už to nebude. Je evidentné, že už asi nevyhráme majstrovstvá sveta v šprinte, ale to neznamená, že si nemôžeme popobehnúť. Hlavné je, že sa nám stále páči robiť veci, ktoré nás bavia.
Miloš Pokorný (*28. apríla 1964)
Je český spevák, zabávač a moderátor. Spolu s Romanom Ondráčkom moderoval obľúbené rádiové relácie a tiež s ním tvoril tandem v kapele Těžkej Pokondr. Od roku 2020 moderoval sám Ranní klub na rádiu Express, teraz sa po viac ako siedmich rokoch vrátil za mikrofón Frekvence 1, kde moderuje ranné vysielanie. Okrem toho pripravuje podcasty Boomer Talk a Lepší už to nebude a účinkuje v zábavnej televíznej show Inkognito.