V roku 2012 začala ďalšia nová, omladená kapitola príbehov pavúčieho superhrdinu. Film The Amazing Spider-Man utŕžil vo svetových kinách vyše 750 miliónov dolárov – a tak sa Spider-Man onedlho vrátil bojovať so zločinom aj so životom (ne)obyčajného teenagera.
Koniec jednotky nebol práve šťastný – Gwenin otec policajt zaplatil za porážku šialeného doktora zmutovaného s jaštericou tú najvyššiu cenu a Peter Parker alias Spider-Man sa rozhodol na jeho želanie držať od milovaného dievčaťa ďalej. Lenže to mu dlho nemohlo vydržať, a tak je Gwen zase v centre diania – a v ohrození.
V ohrození sa ocitá aj celý New York, akonáhle sa na scéne objaví ďalší zmutovaný blázon, tentoraz prehliadaný outsider, ktorému nebezpečné schopnosti prepožičala nehoda s elektrinou. Electra v podaní oscarového víťaza Jamieho Foxxa dopĺňa v úlohe zloducha Dane DeHaan (Kronika, Zbav sa svojich miláčikov), ktorý sa ukáže ako Harry Osborne, Peterov kamarát z detstva, z ktorého sa vplyvom vrodeného egocentrizmu, zlého vzťahu s otcom a smrtiacej choroby stáva Green Goblin. „Máme tu dve postavy, jedna nenávidí Spider-Mana, druhá Petera Parkera,“ vysvetľuje jeden zo scenáristov, Alex Kurtzman. „Chcú zabiť rovnakú osobu, ale z rôznych dôvodov. Preto nakoniec spoja svoje sily – poháňajú ich rovnaké emócie.“
Z jednotky zostali sympatickí a schopní herci Andrew Garfield aj
Emma Stone, od prvého dielu sympatický pár aj v súkromí, a tiež režisér Marc Webb, ktorému túto prácu pre veľké štúdio zaistil úspech romantického filmu 500 dní so Summer. Zostala aj mladistvá energia, rýchle striedanie žánrov a nálad, mix postpubertálnej hravosti s osudovými dospelými traumami a veľkolepá akcia. Aj keď Štúdio Sony čakalo ešte väčší úspech, druhý úžasný Spider-Man to v kinách po svete dotiahol k sume 708 miliónov dolárov, čo je šiesty najlepší výsledok roka.
„Peter Parker sa ako zvyčajne pokúša nájsť rovnováhu medzi životom mladého muža, priateľa a superhrdinu – snaží sa o to, aby všetky tieto zložky nejako fungovali. Myslí si, že ich všetky môže mať. Ale podstatou života je nutnosť robiť rozhodnutia a kompromisy,“ opisuje hlavného hrdinu producent Matt Tolmach. „To je kľúčovým prvkom všetkých príbehov o Spider-Manovi. Táto dilema je navždy jeho. A v tomto filme Petera okolnosti prinútia urobiť veľké rozhodnutia, ktoré nie sú vždy nevyhnutne pod jeho kontrolou.“
Prečo nie je Spider-Man v Avengers?
Superhrdina pre teenagerov sa prvýkrát predstavil v auguste 1962 na stránkach komiksov Marvelu. Je teda „príbuzný“ všetkých superhrdinov z Avengers. Napriek tomu sa do dnes tak populárnej filmovej ságy s Iron Manom, Thorom a spol. ešte nezapojil. Filmové práva na dobrodružstvo pavúčieho muža totiž vlastní štúdio Sony Pictures, zatiaľ čo na Avengers zarába Disney.
Spider-Manova budúcnosť
Miesto plánov na spoločné stretnutie s Avengers tak zatiaľ Spider-Man môže myslieť len na to, ako sa stretne s ďalšími svojimi tradičnými protivníkmi ako sú Venom alebo Sinister Six. Pôvodne mala nová séria dodávať nový diel do kín každé dva roky. Po tom, čo dvojka nezarobila toľko, koľko Sony chcelo, ale štúdio premiéry tretieho a štvrtého filmu odložilo. S trojkou sa tak teraz počíta až na rok 2018 – kedy bude mať predstaviteľ Spider-Mana Garfield 35 rokov.
Pavúčí kostým
„V prvom filme som ku kostýmu pristupoval realisticky – ako by sme premýšľali o tom, ako by si asi taký chlapec svoj kostým vyrobil,“ prezrádza režisér Webb. „Používali sme materiály a návrhy, ku ktorým by mal prístup mladík z Queensu. Napríklad očné šošovky boli vyrobené zo slnečných okuliarov. Tentoraz sme sa chceli viac priblížiť tomu, čo poznáme z komiksu – na povedomé vľúdne a ikonické prvky, ktoré robia Spider-Mana tým, kým je. A opäť, oči sú toho nezanedbateľnou súčasťou – tentoraz sú veľké a priateľské.“