Paríž – Roubaix brutálne krásna vojna
Foto GETTY IMAGES
Športový riaditeľ Deceuninck – Quick-Step Patrick Lefevere kedysi o Paríž–Roubaix povedal: „Toto je vojna. A každý ju chce vyhrať.“ V nedeľu 14. apríla vitajte v cyklistických vojnových časoch.
Kto vstúpi z pekelného prachu Paríž–Roubaix do cyklistického neba? Tradične druhú aprílovú nedeľu sa profesionálny pelotón vydá na neopakovateľnú trasu, na ktorej sa rodia legendy. Je to bojové pole pre cyklistických gladiátorov, jedno z bláznovstiev cyklistiky. A Eurosport 1 opäť pripravil pre svojich divákov lahôdku – prenos celých pretekov z Paríža do Roubaix. Štartujeme už o 11.00.
Paríž–Roubaix ešte nikdy nevyhral český cyklista. Zdeněk Štybar bol predvlani strašne blízko, na velodróme v Roubaix vyrazil ako prvý do špurtu a ešte na začiatku cieľovej rovinky viedol. Lenže Greg van Avermaet je predsa len rýchlejší špurtér a v posledných metroch ho porazil. A tak z toho bola pre Štybara už druhýkrát strieborná pozícia a jeho gesto v cieli bolo veľavravné. Bol veľmi naštvaný. Tento rok by mal byť Zdeněk Štybar opäť jedným z lídrov zostavy Deceuninck – Quick-Step, minulé týždne ukázali, že formu má, veď jednu klasiku už začiatkom marca vyhral – Omloop Het Nieuwsblad. Štart Paríž–Roubaix je opäť v Compiègne severovýchodne od Paríža a na trase dlhej 257 km čaká cyklistov 55 kilometrov po obávaných kockách. Nebudú chýbať ťažké päťhviezdičkové úseky Trouée d'Arenberg, Mons-en-Pevele a neraz rozhodujúci Carrefour de l'Arbre. Tieto sektory sú srdcom pretekov, ktoré sa nazývajú Peklo severu. Cieľ je tradične na staručkom velodróme v Roubaix.
Najstaršia história pretekov mala prazvláštnu zápletku. Bolo to začiatkom roka 1896, kedy majitelia velodrómu v Roubaix navrhli nové cyklistické preteky, z ktorých sa časom stala divácky najobľúbenejšia klasika roka. Ale… Čo to vtedy bol za nápad, pretekať sa na bicykli z Paríža a nie smerom úplne logickým, teda do hlavného mesta Francúzska. Veď všetky vtedajšie cyklistické podniky naopak v Paríži finišovali. Navyše organizátori naplánovali termín tak, aby boli kilometre do Roubaix prípravou na 560 km dlhé maratónske preteky Bordeaux–Paríž. Tie sú už minulosťou, naopak Paríž–Roubaix je v súčasnosti jedným z najdôležitejších dát kalendára UCI. Mimochodom, prvým víťazom pretekov nebol Francúz, ale Nemec Josef Fischer, ktorý sa narodil neďaleko českých hraníc. Štyrikrát dokázali Paríž–Roubaix vyhrať Roger de Vlaeminck a Tom Boonen, trikrát o. i. Eddy Merckx, Francesco Moser, Fabian Cancellara a Johan Museeuw. Žiadny zo súčasných profesionálov nedokázal vyhrať viac ako raz. Na štart sa aj tento rok postavia zostavy všetkých stajní World Tour a najlepší klasikári sveta. K favoritom patria cyklisti stajne Deceuninck – Quick-Step, ktorí podobne ako vlani aj túto jar zbierajú víťazstvo za víťazstvom. V štartovej listine by nemali chýbať o. i. obhajca Peter Sagan, Greg van Avermaet, Niki Terpstra, Sep Vanmarcke, Jasper Stuyven a ďalší, o. i. exmajster sveta v cyklokrose Wout van Aert, ktorý už na Strade Bianche ukázal, že sa v podobných cestných pretekoch dokáže presadiť medzi najlepších.
Paríž–Roubaix sa opäť ide týždeň po Okolo Flámska. A bývajú to drastickejšie preteky, v prachu, po vidieckych cestičkách a poľných cestách. Na kockách to cyklistov strašne bolí. Avšak po bolesti prichádza… opojenie z víťazstva. Kto sa bude v Roubaix radovať?
Favoriti Paríž–Roubaix
Peter Sagan
Niki Terpstra
Greg van Avermaet
Jasper Stuyven
Sep Vanmarcke
Wout van Aert
Zdeněk Štybar
Gianni Moscon
Edvald Boasson Hagen