Giro d’Italia sa vracia
Foto GETTY IMAGES
Aké príbehy sa zrodia v tohtoročnom 102. ročníku Giro d'Italia? Nechajme sa prekvapiť. Budú to stopercentne nervydrásajúce preteky.
Také, ako vlani. Simon Yates vyhral tri etapy a rozdával cyklistickú radosť. Avšak v etape do Bardonecchie predviedol Chris Froome heroickú 80 kilometrov dlhú sólovú jazdu ako z dávnych cyklistických časov a obliekol si ružový trikot víťaza. Čo tento rok? Krásnu cyklistickú show si užijeme už v úvodnej krátkej časovke v Bologni, ktorej záver tvorí dvojkilometrové prudké stúpanie k svätyni Madonna di San Luca. Parádny štart!
Cudzinci hrajú prím
Giro d'Italia sa išlo prvýkrát v roku 1909 a prerušili ho iba svetové vojny. Eddy Merckx vyhral päťkrát, rovnako ako v dávnejších dobách Fausto Coppi a Alfredo Binda. Giro boli vždy tvrdé preteky plné legendárnych príbehov, ktoré sa dodnes rozprávajú a po ktorých opakovaní talianski tifosi (fanúšikovia pozn. red.) túžia. Verme, že aj tohtoročné Giro d'Italia ponúkne drámu až do záverečnej etapy, do posledných kilometrov. A že budúce cyklistické generácie budú mať o čom hovoriť. Cudzinci sa na talianskych cestách v minulosti nepresadzovali ľahko, v posledných ôsmich rokoch však dokázal domácich fanúšikov potešiť víťazstvom iba dvakrát Vincenzo Nibali. Prečo? Na Giro d'Italia totiž prichádza každoročne mimoriadna konkurencia. Tento rok sa na štart postaví víťaz z roku 2017 Tom Dumoulin, súpermi Nibaliho a ďalšími favoritmi sú aj vlani dlho vedúci Simon Yates a dvaja kolumbijskí vrchári Egan Bernal a Miguel Ángel López. Počítať napokon musíme aj s Primožom Rogličom a majstrom sveta Alejandrom Valverdem. Pravdepodobne jediným českým cyklistom na štarte bude Jan Hirt v drese Astany, ktorý by mal pomáhať v najťažších horách Lópezovi, o ktorom hovorí, že je už v súčasnosti najlepším vrchárom sveta.
Talianska krása i hrôza
Rozhodujúcim prvkom pretekov bývajú každoročne hory. Od 13. etapy prežijú cyklisti horské peklo, celkovo šesť etáp ich zavedie do drsných stúpaní. Najvyšším bodom pretekov je známy Passo Gavia v nadmorskej výške 2618 metrov. V takých výškach sa Giro d'Italia stáva vrcholnou športovou disciplínou, v horách navyše budú čakať na cyklistov v jarnom termíne zima a sneh. Možno veľa zimy a veľa snehu. A tak si aj najlepší z najlepších budú musieť siahnuť na dno svojich síl.
Tohtoročné Giro d'Italia navštívi rad historických talianskych miest spojených s rokom 2019, napríklad toskánske mestečko Vinci, v ktorom prežil detstvo Leonardo da Vinci, od ktorého úmrtia tento rok uplynulo 500 rokov. Celý ročník sa bude niesť v duchu legendárneho Fausta Coppiho, Taliansko tento rok oslavuje sto rokov od jeho narodenia. Pelotón tak zavíta okrem iného do Novi Ligure, kde kedysi v trinástich rokoch začal pracovať ako učeň v lahôdkach pána Merlana. A cyklisti konečne uctia aj mestečko L'Aquila v regióne Abruzzo, ktoré bolo pred desiatimi rokmi spustošené zemetrasením.
Giro d'Italia sledujte na Eurosporte od 11. mája do 2. júna. Eurosport 1 prináša z každej etapy najmenej štvorhodinové prenosy naživo, vo večerných hodinách aj dvojhodinový zostrih. Giro d'Italia tradične spoločne komentujú Štěpán Straka a Martin Hačecký. (Eurosport 1 zároveň vysiela od 12. mája NAŽIVO aj preteky Okolo Kalifornie, kde štartuje Peter Sagan. Komentuje Petr Nejedlý.)
Poslední víťazi Gira d'Italia
2014 / Nairo Quintana (Kolumbia)
2015 / Alberto Contador (Španielsko)
2016 / Vincenzo Nibali (Taliansko)
2017 / Tom Dumoulin (Holandsko)
2018 / Chris Froome (Veľká Británia)