Bežecká paráda s názvom Tour de Ski
Foto GETTY IMAGES
Svetová špička v behu na lyžiach má pred sebou 14. ročník Tour de Ski. Eurosport vysiela jeho kompletný program od 28. decembra do 5. januára. Všetky preteky bude komentovať Štěpán Straka.
Keď sa povie Tour de Ski, rozprúdi sa krv každému fanúšikovi bežeckého lyžovania. Na prelome roku sa opäť pôjde sedem náročných pretekov v iba deviatich dňoch. Tour de Ski odštartuje dvoma pretekmi vo švajčiarskom zimnom stredisku Lenzerheide, bude pokračovať ďalšou dvojicou pretekov v talianskom Toblachu a na záver najlepších lyžiarov sveta uvidia diváci v troch pretekoch v talianskom Val di Fiemme. A záver to bude parádny.
Vyvrcholením Tour de Ski je totiž tradične výstup po zjazdovke na Alpe Cermis. Pre tých, ktorí si to nedokážu predstaviť, pripomíname, že prevýšenie je 420 metrov s maximálnym stúpaním 28 percent. O tomto extrémnom výšľape sa traduje, že sa usporiadatelia inšpirovali v cyklistike stúpaním na Alpe d'Huez. V tomto ročníku čaká pretekárov podstatná zmena, zatiaľ čo v minulosti štartovali s odstupmi podľa priebežného poradia, tentokrát je pre nich pripravený hromadný štart.
Štěpán Straka komentuje beh na lyžiach na Eurosporte už takmer celú dekádu, od zimnej olympiády v roku 2010. Samotnú Tour de Ski potom komentoval prvýkrát v sezóne 2010/11. Na čo rád spomína a čo je na TdS najnáročnejšie? „Tour de Ski je paráda, ktorú si vždy užívam. V minulosti som sa veľmi tešil na prejazdovú etapu z Cortiny do Toblachu, pretekárov snímali zo skútrov, žiadne prudké kopce a my sme mohli nádherne vidieť, ako najlepší technici vedia lyžovať, napríklad taký Dario Cologna alebo Marcus Hellner. Pre lyžiarov je to strašne náročných 9 dní. Podstatné je zostať zdravý. Takmer denne idú do obrovskej intenzity, zažívajú neskoré večerné presuny a rozhodne nie sú obklopení nejakým perfektným komfortom. Práve vzdialenosti a náročné presuny boli v minulosti značne kritizované, tentoraz sa preto pôjde iba v troch lokáciách.“
A Alpe Cermis? Štěpán Straka: „Podľa môjho názoru taká zjazdovka v opačnom smere do bežeckého lyžovania nepatrí, je to trochu extrém, ale zažilo sa to, pre divákov je to samozrejme atraktívny záver, veď je to už tradičné koncové miesto Tour de Ski, ktoré usporiadatelia nikdy nemenili.“
Súčasťou Tour de Ski bývali v minulosti aj preteky v Novom Meste na Morave, a dokonca v Prahe, kde sa trikrát za sebou šprintovalo, naposledy v januári 2010. Trikrát v Prahe, ale zakaždým inde, najprv na Hradčanskom námestí, potom na holešovickom Výstavisku a nakoniec na Strahove. Štěpán Straka pri tom vtedy ešte „komentátorsky“ nebol, ale pražské preteky si pamätá: „Snáď okrem škandinávskych krajín nepovažujem koncept mestských okruhov za šťastný, navyše tie posledné pražské preteky neboli dobrou vizitkou, usporiadatelia nedokázali pripraviť kvalitné podmienky.“
České bežecké lyžovanie už v súčasnosti nemá mená ako Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová. Časy, keď Lukáš Bauer dvakrát Tour de Ski vyhral, sú už dávnou minulosťou, napriek tomu stojí za to užiť si spoločne so Štěpánom Strakom Tour de Ski, vrchol lyžiarskej zimy: to najlepšie vo Svetovom pohári príde po Vianociach, najprv 14. ročník slávneho seriálu Tour de Ski, potom jeden šprint v Drážďanoch a uprostred januára príde na rad Nové Mesto na Morave. Naposledy hostila Česká republika preteky SP v roku 2016, vtedy sa v bielej stope pred domácimi fanúšikmi preháňal napríklad olympijský medailista Lukáš Bauer. Tentoraz bude mať česká reprezentácia nových ťahúňov – súrodencov Novákovcov.“
SP v behu na lyžiach 2019/20
Seriál SP v behu na lyžiach 2019/20 sa zastaví až 21. marca v kanadskom Canmore. Na obrazovkách Eurosportu budú môcť diváci sledovať kompletný program Svetového pohára. A to znamená aj najväčšie mená lyžiarskeho sveta ako Johannes Høsflot Klæbo, Alexandr Bolšunov, Sjur Røthe, Federico Pellegrino, Ingvild Flugstad Østbergová, Natalja Neprjajevová, Jessica Digginsová či Therese Johaugová.