Žena, ktorej objavy otriasli svetom
Foto Profimedia.cz, JOJ Cinema
Sledujte na JOJ Cinema HD na Skylink Live TV
Spomínate si, že ste sa o nej povinne učili v škole? O žene, ktorá objavila rádioaktivitu a získala dvakrát Nobelovu cenu. Teraz si príbeh Marie Curie-Skłodowskej, ktorá sa nezmazateľne zapísala do dejín vedy, môžete aj pozrieť.
Platilo to a platí stále: Ak chcete niečo veľké dokázať, musíte tomu veriť a podriadiť tomu všetko. Rovnako ako Maria Curie-Skłodowská, ktorá sa stala uznávanou vedkyňou na poli chémie a fyziky. Ako to dokázala, čo tomu obetovala a aké musela prekonať prekážky, o tom rozpráva skvele natočená romantická dráma o jej živote – Rádioaktivita.
Vidím, ako sa na mňa pozeráte, Pierre.
A ako sa na Vás pozerám?
Ako na kvasiace hrozno… Ale to prirovnanie sa mi páči.
Príbeh začína v Paríži v roku 1934, kedy sa Maria Curie (Rosamund Pike) zrúti vo svojom laboratóriu a je odvezená do nemocnice. Tu spomína na svoj život a na to, ako stretla svojho budúceho manžela, vedca Pierra Curieho (Sam Riley), ktorému porodila dve deti. Ako bola jej práca často odmietaná, ako objavila prvé dva rádioaktívne prvky a z prvotnej neznalosti nosila skúmavky s rádioaktívnou látkou vo vreckách svojho plášťa…
Liečenie ľudí aj bomby
Film má množstvo pekných a dôležitých momentov, napríklad stretnutie Skłodowskej s Pierrom Curiem. Prvýkrát do seba narazia na ulici a Skłodowskej pri zrážke spadne kniha. Curie ju zdvihne a kým jej knihu podá, je prekvapený, že číta vedeckú a. Druhýkrát sa stretnú na performancii tanečného predstavenia, kde sa k nemu Skłodowská postaví, pretože jej príde v tomto prostredí stratený. Dajú sa do reči a navzájom si vyznajú, že čítali vedecké pojednania toho druhého. Aj takto môže začať láska na celý život…
Maria a Pierre ho prežili ako partneri, ale aj ako kolegovia v spoločnej práci na jednotlivých výskumoch a objavoch. Samozrejme, nebolo to vždy idylické, ale ktoré manželstvo to o sebe môže povedať. Ich výskum sa zameral na rádioaktívne prvky, možnosť ich využitia, ale aj ich nebezpečnosť a toxicitu. Ostatne scény jej života sú vo filme pretkané scénami zobrazujúcimi budúci dopad jej objavov, vrátane externej rádioterapie v nemocnici v Clevelande v roku 1956 aj bombardovanie Hirošimy a Nagasaki.
Najslušnejší ľudia na svete
Film natočila v roku 2019 iránska režisérka Marjane Satrapi, ktorá žije a tvorí vo Francúzsku. Upozornila na seba hneď svojou prvotinou Persepolis, animovanými memoármi vlastného detstva v Teheráne. Dielo získalo mnoho festivalových nominácií vrátane nominácie na Oscara za najlepší animovaný film. Na festivale v Cannes získalo Cenu poroty. Zaujímavosťou je, že Rádioaktivita je prvý film tejto režisérky, ktorý natočila podľa cudzieho scenára. Jej doterajšie filmy vychádzali vždy z jej vlastných predlôh.
K filmu samotnému Satrapi hovorí: „Objavy, ktoré Skłodowská urobila, zmenili tvár sveta 20. storočia. Práca manželov Curieovcov bola použitá pri liečbe rakoviny, ktorá zachránila nespočetné množstvo životov a používa sa dodnes, ich práca ale viedla tiež k jadrovým zbraniam, ktoré zabili tisíce ľudí v Japonsku v druhej svetovej vojne.“ A dodáva: „Maria a Pierre boli pravdepodobne najslušnejší ľudia na svete. Keď objavili rádium a polónium, namiesto toho, aby vzali výplatu, povedali si: To patrí všetkým.“
Rosamund Pike
Britská herečka pochádza z umeleckej rodiny. Hrá veľmi slušne na violončelo a vyštudovala anglickú literatúru. Kariéru jej odštartovala účasť v bondovke Dnes neumieraj, nasledovali roly v úspešných filmoch ako Pýcha a predsudok, kde hrá po boku Keiry Knightley, Libertin, kde hrá manželku Johnnyho Deppa, alebo rola Kate v Johnny English sa vracia. Na prakticky celé covidové obdobie sa presťahovala do Prahy, v Česku totiž natáčala seriál The Wheel of Time.
Rádioaktivita
Réžia Marjane Satrapi
Scénár Jack Thorne
Obsadenie Rosamund Pike, Sam Riley, Anya Taylor-Joy, Aneurin Barnard, Simon Russell Beale, Corey Johnson, Demetri Goritsas
Dĺžka 110 min.
Rok 2019