Platí za budúcnosť hollywoodskej komédie a vie rozčúliť diktátorov k nepríčetnosti. So Sethom Rogenom sa človek nenudí vo filme ani v skutočnom svete.
Severokórejský režim nemá zmysel pre humor. Keď sa v médiách objavili prvé správy o filmovej satire s názvom Interview, prehlásil ju milovaný vodca Kim za vyhlásenie vojny a sľúbil „neľútostnú odvetu“. Koncom uplynulého roka zaútočili na štúdio Sony Pictures hackeri, a objavili sa hrozby teroristickými útokmi v kinách, ktoré by film premietali.
Sony Pictures film radšej stiahlo, strhlo tým však na seba kritiku celého filmového priemyslu i prezidenta Obamu. Film nakoniec predsa len bežal vo vybraných kinách a ponúka sa v online distribúcii. Autorskej dvojici Evanovi Goldbergovi a Sethovi Roganovi, ktorý si vo filme aj zahral, sa severokórejskí stalinisti postarali o obrovskú publicitu po celom svete.
Vznik kontroverzného filmu siaha do polovice nultých rokov, kedy obaja mladíci žartovali o tom, ako by asi dopadlo, keby tajná služba poverila novinára atentátom na svetového politika. Ako ideálny kandidát sa javil Kim Čong-il, tvorcovia si ale počkali na prevzatie moci jeho synom. „Un je presne v našom veku, čo ho robí zábavnejším,“ vysvetľujú tvorcovia filmu.
Konečne komediálnou hviezdou
Vancouverský rodák Rogen má dnes tridsaťdva rokov a práve sa uvelebuje na najvyššom poschodí hollywoodskej továrne na sny. Na pódiu pritom stál už v dvanástich, kedy vystupoval na detských oslavách: „Akonáhle som sa ako dieťa dozvedel, že sa dá bavením ľudí živiť, nechcel som robiť nič iné.“ Veľkú podporu pritom našiel vo svojej matke, ktorá ho vozila po vystúpeniach.
Ako šestnásťročný uspel Rogen v konkurze do seriálu kanadského režiséra Judea Apatowa a celá rodina sa odsťahovala do Los Angeles. Jeho rodičia dlho nemohli nájsť prácu, takže vtedy žili z príjmov maloletého chlapca. Rogen sa neskôr uchytil ako scenárista Da Ali G Show britského komika Sachi Barona Cohena. Posledná séria, na ktorej spolupracoval, bola ocenená cenou Emmy.
V Apatowej komédii Štyridsať rokov panic sa Rogen v roku 2005 objavil len vo vedľajšej úlohe. Avšak zaimprovizovaná scénka, v ktorej dvaja kamaráti pri hraní videohier vypočítavajú dôvody, prečo majú zato, že ten druhý je gay, sa stala legendárnou. Dopomohla mu k hlavným úlohám v komédiách Nabúchaná (2007) a Zack a Miri točia porno (2008), ktorá len tesne unikla označeniu ako nevhodná pre deti a mládež. „Je to šialené – krv a vylezené črevá nikomu nevadia, ale beda, keď ukážete dvoch nahých ľudí,“ krúti hlavou Rogen.
Šťastne ženatý muž však nie je slávny len na striebornom plátne. Platí tiež za ikonu gay komunity, pre svojich fanúšikov z jej stredu dokonca nafotil knihu erotických fotografií. Je tiež známy ako častý užívateľ marihuany a lobista za jej legalizáciu.