Film / seriál
Tut: Kamera v tieni pyramíd
22. december 2015
|
|
Foto Film+
Foto Film+
Sledujte na Film+ na Skylink Live TV
Tajomný svet faraónov neprestáva fascinovať a v Hollywoode to dobre vedia.
Niečo na tom starom Egypte je. Veď jeho kúzlu prepadli už Rimania, a to nie zďaleka len v prípade Julia Caesara a Marca Antonia, ktorým uhranula charizmatická Kleopatra. V čase, keď zo slávy faraónov zostala len spomienka a ptolemaiovská ríša sa stala obyčajnou provinciou Impéria, šíril sa rímskym svetom kult bohyne Isis a móda všetkého egyptského. Už v antickom Ríme mal starý Egypt príchuť pradávna a tajomna.
Stredovekí moslimskí učenci sa postarali o uchovanie aspoň niečoho z odkazu zašlej civilizácie, na čo mohli v osemnástom storočí nadviazať európski cestovatelia a dobrodruhovia, z ktorých asi najznámejší sa volal Napoleon Bonaparte. Na svoje ťaženie do vtedy britskej dŕžavy vzal na sto päťdesiat vedcov, ktorí západu prvýkrát predstavili ucelenejší pohľad na krajinu v tieni pyramíd a jej neobyčajnú históriu. Spustili tým hotovú Egyptomániu, počas ktorej dostatočne majetné vrstvy zbierali čokoľvek, čo sa egyptsky len tvárilo.
Most cez večnosť
Najmä v anglosaskom svete prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia bola estetika starovekej ríše veľmi populárna, a tak sa Egypt stával častým námetom prvých filmov. Ostatne ťažko nájsť dramatickejší príbeh ako biblický exodus z Egypta, vďačnejšie postavy než zvodnú Kleopatru či ambiciózneho kňaza a talentovaného architekta Imphotepa, alebo atraktívnejšie kulisy, než akými je štát založený na ničím neobmedzenej autorite boha-panovníka, otroctve a obsesii posmrtným životom. To všetko je možné navyše ľahko preniesť do modernej doby napríklad v podobe múmie prebudenej neopatrnými archeológmi.
Prvý film o Kleopatre a Markovi Antoniovi bol natočený už v roku 1908 a v prvej polovici minulého storočia spracovaný ešte nespočetne veľa krát. Najskôr preto, že príbeh ženy, ktorá si bola vedomá svojho vplyvu na mužov a dovolila si slobodne vyberať svojich partnerov, v časoch upätej morálky provokoval, a tým bol divácky atraktívny. Zo všetkých adaptácií starovekej legendy je samozrejme najznámejšia tá s Elizabeth Taylor, Richardom Burtonom a Rexom Harrisonom v hlavných úlohách natočená v roku 1963.
Egypt aký chceš
Kleopatru a biblické príbehy dnes do veľkej miery vystriedali akčné filmy a seriály, ktoré nečerpajú z klasických legiend a staroegyptské motívy stavajú do úplne nových súvislostí. Začalo to v polovici deväťdesiatych rokov Hviezdnou bránou, ktorá odhalila, že dávni bohovia Anubis, Osiris či Ra sú vlastne mocní mimozemšťania a dodnes sa preháňajú vesmírom – v lodiach v tvare pyramídy, ako inak. Vlnu záujmu o staroveký Egypt vyvolala Múmia z roku 1999 a jej pokračovanie o dva roky neskôr, a zviezla sa na nej napríklad trilógia o kráľovi Škorpiónovi.
To trojdielny seriál Tut sa verne drží historických reálií, hoci je jeho dej vymyslený – ostatne o živote Tutanchamóna, ktorý vládol krajine na Níle pred tri a pol tisíc rokmi, toho aj tak veľa nevieme. Ben Kingsley v ňom hrá radcu mladučkého kráľa, ktorý sa učí chodiť vo svete intríg, politických vrážd a vojnových konfliktov, ale zoznámiť sa musí aj s láskou.
Tut
Film / seriál
Foto Film+
Film+
|
štvrtok
24. 12.
|
Moj TV program
Satelitná televízia: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Komplet, Multi, Premium a Smart
Internetová televízia: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Kombi+ HBO, Multi, Premium a Smart
Nemáte ešte Skylink? Nie je nič jednoduchšie – Prejdite ku Skylinku!