Známy odborník na Shakespeara Kenneth Branagh nakrútil klasickú rozprávku o vľúdnom dievčati, ako nádhernú opulentnú kostýmovú romancu upravenú tak akurát pre 21. storočie.
Popoluškin príbeh je známy už niekoľko storočí. V novej verzii začína rozprávka zhruba takto: Život malej Elky je ideálny – než jej milovaná matka podľahne zákernej chorobe. Elkin skrúšený otec, kupec, sa po rokoch znovu ožení. Nová macocha a jej dve márnivé hlučné dcéry však Elkinu prirodzenú vľúdnosť zneužívajú a po smrti Elkinho otca z nej vo vlastnom dome urobia slúžku. Elka ani tak nestráca nádej a je rozhodnutá riadiť sa posledným prianím svojej matky, aby vždy bola „odvážna a láskavá“. Život jej navyše spríjemňuje aj istý urastený cudzinec, s ktorým sa stretla v lesoch a ktorého by rada stretla aj na kráľovskom bále.
Štúdio Disney sa roky snažilo priviesť Popolušku späť do filmu a predstaviť nadčasový príbeh divákom 21. storočia. Dôležité však bolo, aby bol taký film zábavný a aby rozprávkové postavy pôsobili čo najprirodzenejšie, aj keď film zachová známe prvky klasickej animovanej predlohy od Disneyho. Režisér Kenneth Branagh ako známy Shakespearovec zatiaľ nikdy neuvažoval o tom, že by nakrútil rozprávku. Ale scenár od Chrisa Weitza (Ako na vec) ho oslovil tak, ako by ho to nikdy nenapadlo. „Ide o klasický príbeh, kde sa hlavná postava vydáva na púť, ktorú sme všetci schopní veľmi dobre chápať,“ hovorí Branagh.
Animovaná Popoluška predstavuje v bohatej filmovej histórii spoločnosti Disney veľkolepú udalosť. S rozpočtom takmer tri milióny dolárov bola na vtedajšiu dobu obrovským finančným riskom. Našťastie hneď po premiére 15. februára 1950 slávila úspechy, utŕžila viac ako 34 miliónov dolárov a upevnila spoločnosti Disney miesto medzi filmovými velikánmi. Dnes, o 65 rokov neskôr, je Popoluška jedným z najpamätnejších filmov tejto spoločnosti. Americký filmový inštitút ju zaradil medzi svojich desať najlepších animovaných filmov v histórii, nezmazateľne sa zapísala aj do americkej popkultúry.
Aká je stará Popoluška?
Hoci sa väčšina divákov s týmto príbehom zoznámila až v podobe animovaného filmu, jeho pôvod je oveľa starší a datuje sa až do prvého storočia k egyptskému príbehu Rhodopis od gréckeho historika Straba. V roku 1697 bola publikovaná francúzska interpretácia príbehu Cendrillion alebo osudy sklenenej črievičky Charlesa Perraulta, v ktorej sa prvýkrát objavuje zlá macocha, koč z tekvíc a tiež sklenená črievička. Práve tej sú Disneyho Popolušky najpodobnejšie.
Bratia Grimmovci vo svojom podaní s názvom Aschenputtel, ktoré v Nemecku vyšlo v roku 1812, predstavili oveľa temnejšiu verziu, v ktorej nie je prítomná víla kmotrička a priania namiesto nej plní strom, ktorý rastie na hrobe Popoluškinej matky. Odvtedy sa objavilo nespočetné množstvo ďalších variácií na tento príbeh vo všetkých mediálnych formách, od tlačených cez film a televíziu až po divadlo, hudbu a obrazy.