Začiatkom šesťdesiatych rokov nedostávala moderná hudba v Británii takmer žiadny priestor na vlnách verejnoprávneho rozhlasu. Vznikla preto scéna pirátskych staníc vysielajúcich z oceánu.
Príbeh komédie Piráti na vlnách sa odohráva v časoch, kedy sa verejnoprávna BBC pod tlakom konzervatívnych politických kruhov vzpierala hrať rockovú hudbu, presnejšie povedané ju nehrala viac ako dve hodiny týždenne. Progresívni producenti si vtedy našli spôsob, ako nezmyselné obmedzenie obísť: kúpili starú loď, s ktorou zakotvili mimo britské teritoriálne vody a odtiaľ šírili svoje pirátske vysielanie.
Pretože vysielali „zo zahraničia“, nepotrebovali licencie a nemuseli brať ohľad ani na britské
predpisy. Zato ale mohli prijímať peniaze z reklamy, takže obdobné typy rozhlasových staníc
začali rásť ako huby po daždi. Do piatich rokov počúvalo pirátske rádia až pätnásť miliónov mladých Britov. To už obmedzenia na britskom rozhlasovom trhu síce padali, nelegálnych rádií ale dodnes v Británii funguje na sto päťdesiat – len už nevysielajú zo Severného mora, ale prostredníctvom internetu.
Pod pirátskou anténou
Začiatky scény pirátskych rádií môžete prežiť s drsnou komédiou Piráti na vlnách. Píše sa rok 1966 a hlavný hrdina – teenager Carl – je svojou matkou poslaný na jednu z týchto lodí, ktorá sa plaví pozdĺž škótskeho pobrežia. Jej kapitánom je Carlov kmotor – a kto vie, možno aj otec – Quentin. Ten šéfuje partii bláznov, medzi ktorých patrí americký hudobný fanatik prezývaný Gróf, nadmieru zábavný moderátor Dave, playboy Gavin a ďalšie postavičky.
Spoločne čelia pokusom úradov stanicu umlčať, robia divoké večierky a užívajú si nezáväzný sex – skrátka žijú šesťdesiate roky so všetkým, čo k tomu patrí. „Naša generácia po nociach pod vankúšom počúvala úžasnú muziku, ktorá sa inde počuť nedala, a z obývačky na nás kričali rodičia, nech ten kravál vypneme,“ hovorí o svojej inšpirácii k filmu jeho režisér a scenárista Richard Curtis. „Kvôli určitému puncu ilegality sme do nej boli možno o to viac zažratí.“
V komédii pre dospelých účinkuje celý rad zaujímavých hercov, napríklad vlani v iba štyridsiatich šiestich rokoch zosnulý Philip Seymour Hoffman, držiteľ Oscara známy z filmov ako Big Lebowski (1998), Talentovaný pán Ripley (1999) alebo Capote (2005). V Curtisovom filme mu sekundujú okrem iného anglický komik Nick Frost, známy z parodického hororu Súmrak mŕtvych (2004) alebo akčnej komédie Jednotka príliš rýchleho nasadenia (2007). Aj Chris O‘Dowd a Katherine Parkinson budú mnohým divákom dôverne známi z legendárneho sitcomu IT Crowd.