Tomu sa hovorí nezaspať na vavrínoch. V Mužovi z ocele je toľko akcie, koľko sme nezažili ani v posledných troch filmoch s Batmanom dokopy. Nové dobrodružstvo Supermana je také nabité, že pri ňom jednoducho nezaspíte.
A ako sa príbeh o príchode najslávnejšieho mimozemského superhrdinu na našu planétu začína odohrávať pred očami – znovu a tentoraz trochu inak, zaspať je samozrejme to posledné, čo by ste si priali. Kreatívny tím spojený s úspechom trilógie Temného rytiera stiahol z Muža z ocele ikonické ale notoricky smiešne červené slipy navlečené na kostýme a proste ho pretavil do modernej podoby.
Najvýznamnejšia udalosť v dejinách
„Pristúpili sme k Supermanovi, ako keby nešlo o film podľa komiksu, ale ako by bol skutočný,“ hovorí scenárista a producent David S. Goyer. „Je to vlastne to isté, čo sme urobili s Batmanom a čo sa teraz zdá ako niečo revolučné. Predtým sa väčšina superhrdinských filmov točila jednoducho ako superhrdinské filmy. Však viete: Batman s Adamom Westom alebo Dick Tracy,“ spomína Goyer na pestrofarebnú minulosť. Nápad na nového Supermana sa zrodil počas jeho spolupráce s batmanovským režisérom Christopherom Nolanom, ktorý v prípade Muža z ocele prijal povinnosti producenta. Počas písania scenára k hitu Temný rytier povstal zakopli o autorský blok. A len tak pre srandu v tú chvíľu vyplodili dva odseky nápadov, ako by sa dal pojať Superman, keby býval v Batmanovom zmodernizovanom svete.
„Došlo mi, že keby Superman naozaj existoval, v prvom rade by jeho príbeh bol o prvom kontakte,“ pokračuje Goyer. „Je to mimozemšťan. Ľahko si môžete predstaviť, že by na supermanovom mieste stál E.T. Keby svet zistil, že existuje, bola by to tá najvýznamnejšia udalosť v dejinách ľudstva.“ Doslova by to bolo SUPER, čo je prístup komiksového „špecialistu“ Zacka Snydera, ktorý po 300 a Strážcoch po počiatočnom váhaní prijal Muža z ocele za svojho. „Superman existuje. To je celkom bomba,“ zdôrazňuje. „Či už je to Superman, Kal-El alebo Clark Kent, chceli sme, aby bol viac cool.“
Temnota je najhustejšia pred úsvitom
Mužom z ocele sa stal Henry Cavill. Brit dovtedy známy hlavne z historického seriálu Tudorovci, nemá rád v dnešnej dobe populárne slovíčka „temný“ a „temnejší“, alebo keď sa nimi nejaká nová verzia niečoho známeho začne oháňať. Ale aj on uznáva, že v porovnaní s Mužom z ocele mali predchádzajúce supermanovské filmy od prvého (druhého, tretieho a štvrtého) so slávnym Christopherom Reevom až po rozporuplné nostalgické ohliadnutie Superman sa vracia trochu ľahší tón. Pretože sa príbeh naozaj odohráva v rovnakom filmovom svete, v ktorom existuje aj Temný rytier Batman, bolo to nevyhnutné.
V čase, keď konkurenčné štúdio Marvel veselo boduje s Avengers a spol., ich sólo aj tímovými dobrodružstvami, je načase, aby s tým Warner Bros. a komiksové vydavateľstvo DC Comics niečo urobili. Temný rytier už koniec koncov nie je najúspešnejším komiksovým filmom všetkých čias – titul mu vyfúkli práve Avengers (viac už zarobil len Avatar a Titanic). Muž z ocele je prvým krôčikom na zatiaľ dlhej ceste. Po jeho úspechu Zack Snyder a David S. Goyer chystajú na rok 2016 pokračovanie Batman v Superman: Dawn of Justice a na rok 2017 vlastnú superhrdinskú týmovku Justice League. Heroický súboj dvoch najväčších komiksových vydavateľstiev sa po desaťročiach presúva na filmové plátna a televízne obrazovky. Muž z ocele je pádnym dôkazom toho, že fanúšikovia a diváci z toho budú len ťažiť.