Pokračovanie legendárnej hudobnej komédie z osemdesiatych rokov je ďalšou epizódou v príbehu Blues Brothers, jedinečného projektu na pomedzí hudby a filmu.
Po osemnástich rokoch za mrežami je Elwood Blues (Dan Akroyd) prepustený na slobodu, kde sa dozvedá, že medzitým zomrel jeho brat Jake. Aj ako výraz uctenia jeho pamiatky sa rozhodne dať znova dokopy kapelu, s ktorou kedysi v legendárnom Bluesmobile chodili po chicagských kluboch.
V čiernych oblekoch a so slnečnými okuliarmi na nose si vtedy dopriavali divoké naháňačky s políciou, partiou neonacistov alebo z reťaze odtrhnutou country kapelou. Bývali by tiež urobili čokoľvek pre záchranu sirotinca, v ktorom vyrastali a ktorému chýbalo päť tisíc dolárov na to, aby nemusel byť zatvorený.
O mnoho rokov neskôr sa Elwood sám ujíma desaťročnej siroty Bustera a vyráža s ním za bývalými spoluhráčmi, ktorí žijú roztrúsení po celej krajine. Naverbuje aj niektoré nové tváre, napríklad speváka Macka v podaní Johna Goodmana, a nakoniec skončí na americkom juhu v osídlach voodoo kňažky Moussette. Tú hrá soulová hviezda Erykah Badu, a vo filme sa mihnú aj Eric Clapton, B. B. King, James Brown alebo Aretha Franklin.
Blues nie je mŕtvy
Tieto a ďalšie hviezdy bluesového neba sa však pred kamerou stretli už v roku 1980 v hudobnej komédii Bratia Bluesovci, ktorej sú Blues Brothers 2000 voľným pokračovaním. Drzý film zaznamenal obrovský úspech možno preto, že presne vystihol atmosféru osemdesiatych rokov, kedy Spojené štáty vyhrávali studenú vojnu a všetko sa zdalo byť možné – počas jedinej naháňačky nechali jeho tvorcovia zničiť šesťdesiatku policajných áut a celé nákupné centrum, s čím sa dokonca dostali do Guinessovej knihy rekordov. Čierne obleky sa stali kultovými a neskôr inšpirovali napríklad Tarantina alebo Mužov v čiernom. Skupina či skôr voľné združenie hudobníkov menom The Blues Brothers má pritom ešte dlhšiu históriu. Komediálni herci Dan Akroyd a John Belushi ho založili v roku 1976 ako súčasť skeču v zábavnom programe Saturday Night Live. Belushi stvárnil Jakea Bluesa, podľa chicagskej väznice zvaného Joliet, a Akroyd jeho brata Elwooda, pomenovaného podľa obrovskej továrne na výbušniny. Do partie si pribrali tých najlepších bluesových hudobníkov, z ktorých mnohým oživený záujem o žáner pomohol znovu naštartovať kariéru.
Pre veľký úspech svojich scénok vydali The Blues Brothers už o dva roky neskôr vlastný album, ktorý do dneška nasledovalo ďalších trinásť. Projekt nepochovala ani smrť Johna Belushiho v roku 1982, po rokoch občasného vystupovania sa v roku 1988 dokonca vydali na svetové turné a o desať rokov neskôr nakrútili druhý film, Blues Brothers 2000. A kto vie, možno sa dočkáme aj tretieho, ako nedávno sľúbil Dan Akroyd.