Ako vinohrady liečia ľudské duše
Foto JOJ Cinema
Sledujte na JOJ Cinema HD na Skylink Live TV
Po desiatich rokoch sa Jean vracia domov medzi francúzske vinice. Chce sa zmieriť s otcom, namiesto toho nájde cestu k sebe aj súrodencom.
Bordeaux, Burgundsko alebo Provensálsko vo Francúzsku, Toskánsko, Veneto alebo Piemonte v Taliansku, množstvo oblastí americkej Kalifornie. Miesta, z ktorých vďaka dlhým pruhom vinohradov lemovaných opojnou prírodou aj architektúrou vinárskych domov dýchajú krása a pokoj.
A tak niet divu, že sa sem opakovane vracajú nielen milovníci vína, ale aj filmári. Tí za oceánom písali novodobé filmársko-vinné dejiny napríklad komédiou Bokovka (2004), v ktorej dvaja kamaráti Paul Giamatti a Thomas Haden Church vyrazia do vinárskej oblasti Santa Ynez Valley na rozlúčku so slobodou. Ikonu všetkých romantikov, ktorí sú vedľa skutočnej lásky schopní aj lásky k vínu, stelesňuje Dobrý ročník (2006) režiséra Ridleyho Scotta. V ňom Russell Crowe stelesňuje londýnskeho manažéra, ktorý zdedil vinohrad vo Francúzsku. Jeho pôvodne krátka návšteva viníc za účelom ich predaja sa však mení na okúzlenie miestom, spomienkami aj novou láskou.
Nával problémov
Podstatná životná lekcia čaká aj na hrdinov francúzskeho filmu z roku 2017 Víno nás spája. Sú traja – súrodenci Jean, Julietta a Jeremy. Na rozsiahlych viniciach vyrastali odmala, otec ich postupne zasväcoval do náročnej starostlivosti o víno s tým, že raz vinárstvo prevezmú. Predovšetkým najstarší Jean. Lenže ten pred nalinkovanou budúcnosťou utiekol na vysnívanú cestu okolo sveta a až správa o vážne chorom otcovi ho teraz, po desiatich rokoch, privádza domov, aby sa s ním uzmieril. Po prvotnom vrelom súrodeneckom privítaní prichádzajú problémy. Prečo sa Jean Jeremymu neozval, keď mu pred rokmi písal správy o smrti matky? Z čoho zaplatiť obrovskú dedičskú daň z vinohradov po smrti otca? Jean navyše zostať neplánuje, v ďalekej Austrálii má partnerku a päťročného syna, Julietta sa rúca z novo nadobudnutej zodpovednosti a Jeremyho ubíja nadvláda svokra so svokrou nad ich životom s manželkou a bábätkom. Súrodeneckým hádkam neprospieva ani blížiaca sa najvypätejšia časť roka – vinobranie.
Dnes večer tu bude slávnosť! To je zakázané plakať, jasné?
Zatiaľ čo Ridley Scott točil spomínaný Dobrý ročník v štýle hollywoodskej uhladenosti, francúzsky režisér Cédric Klapisch od problémov všedných dní, tráum ľudských osudov i surového života na vinohradoch neodbieha. To jeho filmu dodáva úprimnosť, ktorá násobí niekoľko mimoriadne dojemných situácií, či už ide o stratu otca, opätovné zblíženie s partnerkou, alebo slzavý kolaps nad nepriaznivým osudom.
Autor Erasmov
Klapisch má na konte 14 filmov, z ktorých sme v domácich kinách mali príležitosť vidieť študentské príbehy Erasmus alebo Priatelia po španielsky a Erasmus 2 - Priatelia sú späť. V dvojke si zahral aj predstaviteľ Jeana Pio Marmaï, ktorý sa inak v našich kinách neobjavuje. Rolu Julietty dostala sympatická Ana Girardot, inak jedna z výrazných postáv obľúbeného francúzskeho seriálu La Flamme, mimo Francúzska známa ako Laure z filmu Escobar - Paradise Lost. A konečne tretieho zo súrodencov, Jeremyho, si zahral François Civil. Toho si môžeme pamätať z hlavnej úlohy romance Láska na druhý pohľad alebo drámy Kto si myslíš, že som.
Cédric Klapisch (* 4. septembra 1961)
Študoval filozofiu na parížskej univerzite a film na New York University. Hneď zo začiatku kariéry mal úspech so svojimi krátkymi filmami, vyslúžil si aj nomináciu na cenu César. Zaujal televíznym dokumentom o africkom kmeni Maasaitis (1990) aj celovečerným hraným príbehom Le Péril jeune (1994). Za filmový príbeh mladej maskérky Chacun cherche son chat získal v roku 1995 Cenu FIPRESCI na filmovom festivale v Berlíne. Zbieral aj ďalšie ceny na festivaloch, z Karlových Varov si v roku 2002 odviezol Cenu divákov za komédiu Erasmus alebo Priatelia po španielsky.
Víno nás spája
Réžia Cédric Klapisch
Obsadenie Pio Marmaï, Ana Girardot, François Civil, Jean-Marc Roulot, María Valverde, Yamée Couture, Karidja Touré
Dĺžka 113 min.
Rok 2017