Kariéra máloktorého herca je taká nestála a zároveň mnohoúrovňová ako tá Keanu Reevesa. Kto je muž, ktorého meno v havajčine znamená chladný vánok nad horami?
Päťdesiatjedenročný
Reeves má zaujímavé a pestré korene. Narodil sa anglickej matke v libanonskom Bejrúte, kde pracovala ako kostymérka. V žilách jeho otca koluje zase krv domorodých Havajčanov a Číňanov.
Reeves senior si ako mladík odsedel nejaký ten rok za predaj heroínu a celkovo nebol práve rodinný typ, ženu a dieťa opustil, keď mal malý Keanu tri roky. Toho potom čakalo detstvo, počas ktorého vyrastal doslova po celom svete a vystriedal niekoľko otčimov.
Násťročný
Reeves bol pekný kvietok, za päť rokov stihol byť v Kanade vyhodený zo štyroch stredných škôl a skúšku z dospelosti nakoniec nikdy nezložil. „Bol som trochu moc divoký a otváral som si na všetkých pusu,“ priznal herec neskôr. Školskému prospechu nepomohla ani jeho dyslexia, exceloval však v športoch. Veľké sny nádejného hokejového brankára však ukončilo zranenie.
Keanu goes to Hollywood
Reeves teda začal snívať o niečom úplne inom. Pokúsil sa študovať herectvo a predovšetkým začal veľmi cieľavedome zháňať herecké príležitosti. Prvýkrát sa pred kameru postavil v úbore cyklistu v reklamnom spote Coca-Coly, v roku 1984 sa mihol v úspešnom kanadskom sitcome a onedlho neskôr sa objavil aj na striebornom plátne. V dospievajúcim divákom určenom Youngblood si mimochodom zahral hokejového brankára. Tesne po premiére filmu potom napchal svoje veci do dvadsať rokov starého Volva a vyrazil z Toronta do Los Angeles.
V roku 1986 na seba prvýkrát významnejšie upozornil v dráme Na brehu rieky, vo filme o vražde, ktorá otriasla partiou dospievajúcich kamarátov. Premýšľavých teenagerov hral ešte nejaký čas, zo škatuľky sa mu ale začiatkom deväťdesiatych rokov podarilo preraziť do akčných thrillerov ako Bod zlomu alebo Nebezpečná rýchlosť. Neskôr napriek tomu odmietol účinkovať v pokračovaní posledného menovaného filmu, a to navzdory tomu, že mu ponúkali vtedy rekordnú gážu 11 miliónov dolárov.
Striedavo oblačno
Reeves sa vtedy radšej sústredil na svoju rockovú kapelu, na hranie Hamleta v kanadskom Winnipegu a tiež na natáčanie experimentálnejších filmov. Na vysokorozpočtové hollywoodske produkcie však úplne nezanevrel, hoci sci-fi dráma Johnny Mnemonic či thriller z vedeckého prostredia Reťazová reakcia u divákov skôr prepadli. Svoje miesto v hollywoodskej prvej lige však obhájil, keď sa objavil po boku Al Pacina v Diablovom advokátovi a v úlohe Nea vo veľmi úspešnej trilógii
Matrix.
Medzi jednotlivými dielmi sci-fi opusu súrodencov Wachowských sa
Reevesovi však darilo rôzne. Kto si pamätá tituly ako Sleduje ťa vrah alebo Novembrová romanca? U kritikov i divákov
Reeves naopak zabodoval v komédii Milovať je, zábavné neskôr, v mysterióznom thrilleri Constantine či apokalyptickom filme Deň, keď sa zastavila Zem. Posledné roky sa opäť venuje viac artovej kinematografii a predvlani dokonca debutoval ako režisér s viacjazyčným filmom Muž taiči.
V jednom blockbusteri si nedávno predsa len zahral. Film 47 Roninov je o parte samurajov, ktorí prišli o pána a tým aj o česť. Medzi nimi miešanec, polovičný Brit Kai v podaní Reevesa, stojí na spoločenskom rebríčku ešte nižšie, než osirelý samuraj. S roninmi sa však spojí a na svojej ceste odplaty sa stretnú s mocným dvorným úradníkom Kirom a čarodejnicou Mizuki. Toto akčné fantasy je voľne inšpirované skutočným príbehom, ktorý sa udial v Japonsku osemnásteho storočia.