Tajomstvá staroveku ožívajú
Foto Spektrum
Sledujte na Viasat History HD na Skylink Live TV
Pompeje a Vezuv, dva názvy, ktoré počúvame už od školských lavíc a spájame si ich s tragédiou, ktorá na niekoľko storočí pochovala celé mesto pod nepreniknuteľnou vrstvou vulkanického popola.
Vďaka tejto katastrofe sme však mohli nahliadnuť antike „pod sukne“ a spoznať bežný život v menších mestách na začiatku nášho letopočtu. Osudná erupcia Vezuvu prišla 24. augusta roku 79 n. l. Z hory nad malebným mestom, kam si Rimania jazdili oddýchnuť, začali šľahať plamene, obrovský mrak zahalil slnko a zo dňa sa stala temná noc. Tak popisoval vyčíňanie Vezuvu Plínius mladší, jediný očitý svedok, v liste svojmu priateľovi Tacitovi. Z mesta nebolo úniku, a tak tisíce ľudí náhle zastihla smrť uprostred dňa, počas tých najobyčajnejších činností.
Šestnásť storočí o Pompejach nikto nepočul a na archeologický výskum sa čakalo ešte takmer ďalšie dve, až v druhej polovici 18. storočia začalo mesto odkrývať svoje tajomstvá. Šesťmetrová vrstva popola sa stala dokonalým konzervantom a archeológovia sa nestačili čudovať, čo všetko a v akom zachovalom stave nachádzali. Napriek tomu, že je toto mesto pod drobnohľadom najrôznejších odborníkov už niekoľko storočí, stále si uchováva svoje tajomstvá. Bádatelia kúsok po kúsku skladajú ako puzzle nielen udalosti onoho osudného dňa, ale aj bežného života Pompejanov.
Takmer tretina mesta však ešte nepovedala posledné slovo. A tak sa medzi trosky s tou najmodernejšou technikou vydala archeologička Mary Beardová, aby získala DNA obyvateľov a pokúsila sa získať nové artefakty a informácie. Vďaka digitálnym rekonštrukciám ulíc, záhrad, amfiteátra sa môžete tešiť na úchvatný pohľad a predstaviť si, ako mesto nielen vyzeralo, ale ako v ňom ľudia žili. Táto fascinujúca vychádzka starovekým mestom je samozrejme okorenená o zaujímavé fakty, takže pochopíte, prečo Pompeje stále priťahujú bádateľov ako magnet.